Haber
18 Mart 2018 ( 38 izlenme )

Abdestsiz Nöbete Gitmeyen Asker

Sultan II. Abdülhamid Han döneminde, sarayda gece ve gündüzleri nöbet tutan Hassa ismiyle bilinen askerler vardı. Hassa askerlerinin gece saatlerinde sesleri etraflarda yankılanırdı.

– kim o?
– orda kim var?

Her saat başı gelince bu kelimeler etrafta yankılanmaya devam eder. Bu olay Sultan II. Abdülhamid Han’ın ilgisini çeker.

Her saat başı nöbetçilerin değişmesi olarak belirlenen kurala rağmen, saat başı geldiğinde yine aynı sesi duyunca bir şüpheye düşer. Kendisine suikast yapılacağı şüphesine düşen padişah, nöbetleri düzenleyen en üst rütbeli kişi ile irtibata geçerek bu nöbet değişiminde: – kim o? oradaki kimdir? Sesinin 1 saati geçtiği halde neden hala aynı ses olduğunu araştırmasını ister. Görevlendirdiği kişi nöbet tutan askerin yanına giderek nöbet tutan askeri Padişah’ın yanına gönderir. Padişah’ın huzuruna çıkan asker mahzun bir şekilde boynunu eğerek: emredin Padişah’ım, der. Padişah, asker sen kaç saattir nöbet tutuyorsun? der. Asker boynunu tekrar yere eğerek açıklamak istemez. Ancak karşısındaki padişah olduğu için kendine yöneltilen soruyu cevaplamak zorundadır.

‘’Padişah’ım, benden sonra nöbeti devir alacak olan asker kardeşim ihtilam olmuş. Ben bu şekilde bu mübarek olan sarayımızı koruyamam. Benim yerime sen devam et bende senin yerine nöbet tutarım dedi ve bende kabul ettim’’ der.

Padişah bunu duyduğunda duygulanır. Nöbet tutmayan askeri sabah olduğunda huzuruna çağırtır ve gece yapmış olduğu davranışı için askere olan memnuniyetini dile getirir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir