Haber
17 Mart 2018 ( 75 izlenme )

Depresyona ve kansere karşı duvar örüyor fıstığın bilinmeyen faydaları!

Dünyada ve Türkiye’de en çok görülen kanser ve depresyon hastalıklarına karşı kalkan görevi gören fıstık, formunu korumak isteyenler için de birebir. Gıda Mühendisi Ayşe Orhan, fıstığın bilinmeyen faydalarını anlattı.

Depresyon dünyanın en yaygın olarak görülen hastalıklarından biri… Kanser ise herkesin korkulu rüyası. Ancak her iki hastalık için de bir koruma kalkanı var; fıstık yemek. Fıstığın, sinir sisteminden bağışıklık istemine ve kan şekeri düzenlemesine kadar pek çok faydası olduğunu söyleyen Gıda Mühendisi Ayşe Orhan doğru tüketildiğinde fıstık yemenin formu koruduğunu belirtti.

CİLDİ VE KALBİ KORUYOR

Fıstığın, asırlardır besin kaynağı olarak tüketildiğini ve çeşitli faydalarından dolayı alternatif tıp alanında da kullanıldığını belirten Ayşe Orhan “İçerdiği zengin miktardaki vitaminlerden dolayı fıstığı sağlık açısından da önemli kılmaktadır. 100 gramlık fıstık, ortalama 567 kalori içermektedir. Fıstık A, E, C vitaminlerini içerirken, demir, bakır, kalsiyum ve magnezyum açısından da oldukça zengin sayılır. Mide kanserine yakalanma riskini azaltan fıstık, cilt sağlığını korur, kalp sağlığına iyi gelir, antioksidan özelliğinden dolayı genel sağlık için faydalıdır” diyerek sevilerek tüketilen fıstığın adı gibi düzenli ve dengeli tüketiminin de kişinin sağlığını da güzelleştireceğini belirtti.

ÖZELLİKLE KOLON KANSERİNE KARŞI TÜKETİLMELİ

Aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğu için iç organlar dahil deri hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir bir besin olan fıstığın özellikle kadınlar tarafından daha çok tüketilmesini öneren Gıda Mühendisi Orhan “Fıstık, özellikle kolon kanserine yakalanma riskine karşı tüketilmesi önerilen bir gıda. Fıstığın içerdiği polifenolik asitler, kalp sağlığı yanında sinir sağlığı için de faydalıdır.

Triptafon içerdiği için düşük serotine seviyesini yükselterek, depresyona neden olan etmenleri ortadan kaldırmayı sağlar. Gebelik öncesi veya esnasında fıstık tüketimi, folik asit oranını düzenler. Böylece döllenmeye de yardımcı olurken, düşük riskini azaltır” diyerek kadınlara daha çok tavsiye ettiklerini söyledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir