Haber
11 Ocak 2018 ( 209 izlenme )

Hz.Cebrail Cehennemi Ziyaret Eder ve Ümmetin Halini Anlatır..

Hak teâlâ, Cebrail aleyhisselama emreder: – Ya Cibril, git Malik’ten ümmet-i Muhammedin halini öğren! Cebrail aleyhisselam, Cehennem kapısına gidip sorar: – Ya Malik, ümmet-i Muhammedin hali nicedir?

– Pek fenadır. – Onları görebilir miyim? – Tabii, der. Ve Cehennem perdesini aralar. O anda azap çeken müminleri görür. Müminler de onu görürler. Güzelliğine hayran kalıp Malike seslenirler: – Ey Malik, kimdir bu zat?

Malik; – O, Cebrail’dir ki, Muhammed aleyhisselama vahiy getirmiştir, der. Onlar, Muhammed aleyhisselam ismini işitince, hep birden bağırırlar: – Ey Cebrail, ne olur, Peygamber efendimize bizden selam ilet ve şu halimizi bildir ona.

Cebrail aleyhisselam; – Hayhay, söylerim, der. Ve üzüntüyle ayrılıp, huzur-u ilahiye varır. Hak teâlâ, sorar: – Ya Cibril! Ümmet-i Muhammedin hali nicedir? – Çok fenadır ya Rabbi.

Hak teâlâ; – Bunu, Habibime de haber ver! buyurur. Cebrail aleyhisselam; – Başüstüne ya Rabbi, der. Ve emri getirir yerine. Efendimiz aleyhisselam işitince, çok üzülür bu habere.
Arş-ı alâya varıp secdeye kapanır:

Rabbimiz “celle celalüh” buyurur ki: – Ey Habibim, secdeden kalk ve iste! Tek dileğim, ümmetim Efendimiz aleyhisselam secdeden doğrulup arzeder: – Ya Rabbi, tek dileğim, günahkâr ümmetimin ateşten kurtulmasıdır.

Hak teâlâ buyurur ki: – Ey Resulüm! Git çıkar onları ateşten! O Server, oradan ayrılıp Cehennem önüne gelir.
Ve Malike selam verir. Malik, ona tazim edip ayağa kalkar: – Ve aleyküm selam.

Efendimiz aleyhisselam rica eder: – Ümmetimi görebilir miyim? – Tabii, emredersin, der.
Ve aralar perdeyi. Günahkâr müminler, Efendimiz aleyhisselamı görür görmez, hep birden; – Kurtar bizi ya Resulallah! diye feryat ederler.

Efendimiz aleyhisselam çıkarır hepsini Cehennemden. Kâfirler, bu çıkanları görünce hayıflanır; – “Aah! Keşke biz de ehl-i iman olsaydık da, şunlar gibi biz de ateşten kurtulsaydık” derler. Ancak heyhat! Onlar sonsuz kalırlar o ateşte.

Bunlar da İlginizi Çekebilir