Haber
02 Nisan 2018 ( 11 izlenme )

Sıcak içecekler kanseri tetikliyor mu?

Çoğumuzun hemen hemen her gün tükettiği içecekler, özellikle de çay ve kahve sıcak içildiğinde tehlikeli olabiliyor. Üstelik bu içecekler kanseri tetikliyor bile olabilirmiş. İşte detaylar…

Severek tükettiğimiz çay ve kahvenin kanser yapma ihtimali oldukça kokutucu değil mi? Sıcak içecekler kanser yapıyor mu sorusu son dönemlerde sıkça sorulan sorular arasında yer almaya başladı. Livescience dergisi, bu sorunun cevabını açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı yeni bir araştırmaya göre çok sıcak içecekler kanser riskini artırıyor. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) çok sıcak içecekleri “olası kanserojen” olarak sınıflandırma kararı aldı.

Lancet Onkoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmasında 65°C’nin üzerindeki içeceğin yemek borusu kanseri geliştirme açısından riskli olduğunu belirtti.
Sıcak içecekler genelde 60-71°C arasında servis edilir. Uzmanlar bu sıcaklığın insan sağlığı açısından zararlı olduğunu, içmeye başlamadan önce soğutulması gerektiğini veya bu içeceklerin soğuk halinin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.
Kahve, çay ve belirli bir değerin üzerinde olan sıcak içecekler yemek borusunu yakabiliyor. Bu yanıklar alkolün yaptığına benzer biçimde yemek borusundaki hücrelere zarar vererek, dünyanın 8. en yaygın kanseri olan yemek borusu kanserine neden olabiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir